Choď na obsah Choď na menu
 


Najdlhší autobus na svete

3. 11. 2008


Cestujúci v Bratislave si budú môcť vyskúšať jeden z najväčších autobusov na svete – Mercedes Capa­City.
Od zajtra by mal jazdiť po uliciach mesta. „Testujeme rôzne značky, potrebujeme poznať, aké spoľahlivé sú nové vozidlá a ako by vyzerali prevádzkové náklady,“ hovorí Branislav Zahradník, predseda predstavenstva dopravného podniku. Podnik má tento rok vyhlásiť tendre na kúpu niekoľkých desiatok kĺbových autobusov.

Skúšobné vozidlo putuje po svete, v Bratislave by malo jazdiť 10 až 14 dní. Bratislava je jediné slovenské mesto, ktoré ho vyskúša. Skúšobné jazdy budú na najťažších a najdlhších linkách, pričom sa v ňom odvezie až 193 ľudí. Podľa portálu imhd.sk by mal jazdiť v Petržalke, v Trnávke a na Dlhých die­loch. Označovače lístkov v ňom nebudú , bude jazdiť zadarmo.

V Bratislave už prebehli testy 12-metrového autobusu Tedom a kĺbového autobusu Sor. V Banskej Bystrici sa momentálne testuje nízkopodlažný autobus Tedom na zemný plyn. „Bude v mestskej hromadnej doprave mesiac,“ povedal Marek Modranský zo SAD Zvolen. Testovali tu už aj Karosy a Sory. „Vodiči nás informujú o výhodách alebo nedostatkoch.“

Testujú aj ďalšie mestá – Nitra, Prešov či Trnava. V uliciach Bratislavy bolo špecifické testovanie nízkopodlažnej električky Škoda pre talianske mesto Cagliari. Dôvodom bolo odskúšanie električky na rozchode koľají 1000 milimetrov, pretože dovtedy sa električky Škoda vyrábali iba pre širšie rozchody.