Choď na obsah Choď na menu
 


Siemens predstavil najmenší ultrazvuk na svete

3. 11. 2008

 

Miniprístroj veľkosti PDA umožní rýchlu a presnú diagnózu priamo na mieste nehody

 

 

 

V budúcnosti budú môcť lekári a záchranári urobiť prvotnú diagnózu priamo na mieste úrazu či nehody vďaka malému ultrazvuku Siemens Acuson P10. Najmenší ultrazvuk na svete má veľkosť PDA a zmestí sa do každej lekárskej tašky či do vrecka doktorského plášťa. Preto je obzvlášť vhodný na použitie v naliehavých úrazových situáciách, v sanitkách alebo v záchranných helikoptérach. Záchranári tak môžu hneď na mieste identifikovať život ohrozujúce zranenie a rozhodnúť sa pre rýchle a primerané ošetrenie.

Prvých pár minút je v naliehavých zdravotných situáciách často rozhodujúcim faktorom. Preto teraz spoločnosť Siemens ponúka ultrazvukový miniprístroj, ktorý poskytne pacientom potrebnú medicínsku starostlivosť rýchlejšie ako kedykoľvek predtým priamo na mieste úrazu. Nový prístroj je kompaktný ako vreckový počítač PDA, váži len 700 gramov a jednoducho sa zmestí do tašky každého lekára. Preto je vhodný obzvlášť pre úrazovú medicínu na skúmanie zranení priamo na mieste tak, aby bola zabezpečená potrebná miera medicínskeho ošetrenia pacienta.

Ultrazvukový miniprístroj Acuson P10 ponúka výhody pri poskytnutí prvej pomoci v ambulantných priestoroch, záchranných helikoptérach, sanitkách či jednotkách intenzívnej starostlivosti. Prístroj je mobilný, ľahko ovládateľný a dostupný, kdekoľvek a kedykoľvek ho lekár potrebuje. Nastavený na vysoké rozlíšenie obrazu dokáže zistiť akumulovanie tekutín v tele, zmapovať srdečnú aktivitu, zobraziť rôzne poruchy artérií či vyšetriť panvu. V pôrodníctve sa tento prístroj dá použiť dokonca počas pôrodu dieťaťa na zistenie jeho pohybov a polohy, ako aj na zobrazenie množstva plodovej vody, zistenie prípadného krvácania alebo iných komplikácií.

Ultrazvukové snímky sa zobrazujú na odklápacom monitore prístroja. Ovládanie je zabezpečené jednoduchým pohybom prsta rovnako ako pri vreckových počítačoch PDA. Špeciálne lítium-iónové batérie poskytujú energiu asi na hodinové skenovanie. Vzniknuté snímky môže ošetrujúci lekár uložiť, odoslať do nemocničného informačného systému alebo ich priradiť do záznamov pacienta.

Siemens Medical Solutions je jedným z najväčších svetových dodávateľov v zdravotníckom priemysle. Spoločnosť je známa prinášaním inovatívnych medicínskych technológií, zdravotníckych informačných systémov, manažmentu konzultingu a podporných služieb, ktoré pomáhajú zákazníkom dosiahnuť hmatateľné, dlhodobo udržateľné, klinické aj finančné výsledky. Vďaka nedávnym akvizíciám v oblasti laboratórnej diagnostiky bude Siemens Medical Solutions prvou plne integrovanou diagnostickou spoločnosťou na svete, ktorá v sebe spája zobrazovacie technológie a laboratórnu diagnostiku, zdravotnícke informačno-technologické riešenia, obohatené o konzultačný a podporný servis. Spoločnosť prináša riešenia naprieč celým spektrom starostlivosti - od prevencie a skorej detekcie cez diagnostiku, terapiu a starostlivosť. Siemens Medical Solutions celosvetovo zamestnáva viac ako 49 000 ľudí, operuje vo viac ako 130 krajinách. Spoločnosť dosiahla vlani predaj v hodnote 9,85 miliardy eur a zaznamenala objednávky za 10,27 miliardy eur. Celkový zisk skupiny dosiahol v obchodnom roku 2007 (skončil sa k 30. septembru) 1,32 miliardy eur.